KALENDARIUM 

Poprzedni Czerwiec Następny
Pon Wt Śr Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1  
2  
22  
25  
28  
1

Pod patronatem 

Największy polski festiwal muzyki elektronicznej przygotował pierwsze ogłoszenie na 2018 rok.

Pierwsze ogłoszenie Audioriver 2018 (fot. org.)Pierwsze ogłoszenie Audioriver 2018 (fot. org.)

Bonobo (live), Ben Klock, Honey Dijon, Helena Hauff, T A K A (live), Fred V & Grafix (live) i MacBeat - to ich usłyszymy 27-29 lipca na płockiej plaży.

Klasyka festiwalowego gatunku

Audioriver to festiwal z historią, obecny na mapie europejskich muzycznych wydarzeń od wielu lat. Charakteryzuje się nie tylko różnorodnym programem muzycznym, ale również wyjątkowym klimatem i niezwykłą lokalizacją. Piątek i sobota to nocne sety DJ-skie, live act’y oraz koncerty na nadwiślańskiej plaży oraz otwarta dla wszystkich część dzienna, goszcząca na zabytkowym Rynku Starego Miasta w Płocku. W niedzielę, już bez piasku, ale za to w promieniach słońca można bawić się lub odpoczywać w wyjątkowej lokalizacji i scenografii, która co roku ujawnia coraz ciekawsze oblicze. Audioriver co roku prezentuje widowni najsłynniejszych na świecie artystów związanych z muzyką elektroniczną, a także wykonawców ocierających się alternatywę, pop, rock, hip-hop, a nawet jazz.

Miejsce, w którym odbywa się festiwal nie jest przypadkowe – festiwal korzysta z płockiej gościnności od  2006 roku i wcale nie zamierza zmieniać lokalizacji – wręcz przeciwnie:

“Audioriver w Płocku to już 12 edycji, co daje 672 godziny festiwalu, podczas których odbyło się 827 występów – 433 polskich i 394 zagranicznych artystów. Te statystyki nie oddają jednak tego, czym dla wielu jest spędzenie nad rzeką trzech lipcowych dni i nocy. Współpraca z Płockiem jest dla nas niezwykle cenna. To malownicze, położone na nadwiślańskiej skarpie miasto z urzekającą urodą starówką,  zabytkami i kąpieliskiem właściwie w centrum, otoczone lasami i jeziorami, jest idealnym miejscem na weekend, pełnym uroku i atrakcji. Gościnność mieszkańców i włodarzy Płocka pozwala nam co roku zapraszać artystów i uczestników z całego świata do miejsca, w którym niepowtarzalny urok i atmosfera uzdrowiska nad rzeką doskonale współgrają z festiwalowymi brzmieniami” - mówi Piotr Orlicz-Rabiega, organizator Audioriver.

Dobrą atmosferę festiwali muzycznych buduje przede wszystkim publiczność, a tej w ostatni weekend lipca w Płocku zdecydowanie nie brakuje. Wszyscy, którzy byli na Audioriver chociaż raz mają z nim wiele wspomnień i skojarzeń. Wśród charakterystycznych znalazłyby się na pewno: rozterki i dylematy pod którą scenę iść, wspólnie przetańczone noce z przyjaciółmi, taniec na płockim rynku, nadwiślański świt czy piasek na plaży zamiast parkietu - można by właściwie rzec, że Audioriver to klasyka gatunku. A gdyby tak oprócz muzyki pojawiły się inne punkty programu?

“Chcielibyśmy, żeby integralną częścią Audioriver od tego roku stał się program kulturalnych wydarzeń zorganizowanych we współpracy z lokalnymi instytucjami - bezpłatnych i dostępnych dla każdego. Mamy nadzieję w ten sposób wyrazić wdzięczność mieszkańcom Płocka za bycie gospodarzami naszego festiwalu, a także zachęcić fe-stiwalowiczów do zanurzenia się w mieście, poznania jego zakamarków i poszerzenia swojego doświadczenia Audioriver o inne emocje. 2018 rok przynosi trochę zmian - współpraca z kreatywnym zespołem z Pracowni Szumu, nowa identyfikacja wizualna stworzona przez utalentowanych grafików z Hopa Studio, strona internetowa, którą już wkrótce odpalimy dzięki współpracy z doświadczonym Owls Department, twórcza współpraca z artystami z różnych dziedzin - np. wyjątkową Barrakuz, a przede wszystkim nowe myślenie o tym, co możemy zaproponować naszej widowni, która zaufa nam i przyjedzie latem do Płocka… Dużo dobra, tyle mogę na razie powiedzieć!” - dodaje Marta Berto, odpowiedzialna za komunikację Audioriver.

Jak widać festiwal czeka sporo nowości, ale nie zmienia się jedno – lineup Audioriver tworzony jest nadal przez ten sam zespół, dlatego wciąż będzie sprawiał, że z Płocka z dużym prawdopodobieństwem wrócicie niewyspani, ale za to bardzo szczęśliwi!

Oby do lipca, czyli pierwsze ogłoszenie

Headlinerzy

Audioriver będzie jedynym miejscem w Polsce gdzie w 2018 roku będzie można usłyszeć i zobaczyć koncert Bonobo. Simon Green łączy świat klasycznej elektroniki z ciepłymi brzmieniami jazzu, soulu i popu. Już po wydaniu swojego pierwszego krążka w 2000 roku, Brytyjczyk został nazwany pionierem nurtu downtempo. Jego najnowsza płyta pt. ‘Migration’ została nominowana do tegorocznych nagród Grammy. Na zmianę radosna i melancholijna, szalona i refleksyjna, ale zawsze piękna i naładowana emocjami oraz wybitnym talentem twórczość Bonobo, idealnie oddaje skomplikowaną naturę człowieka… On sam o swojej pracy mówi, że “życie ma swoje upadki i wzloty, głośne i ciche momenty, chwile piękne i straszne. Muzyka jest jego lustrzanym odbiciem.”

Ben Klock to kapłan międzynarodowej sceny techno i jeden z najpopularniejszych DJ-ów i producentów na świecie. Od 2005 roku stały rezydent kultowego berlińskiego klubu Berghain, gdzie jego pulsacyjna, hipnotyczna muzyka porywa tłumy. Ci, którzy widzieli go w akcji, mówią o różnorodności i niezwykłej energii obecnej w jego muzyce. Sety Bena Klocka są intensywne, pełne ferworu, emocji i wrażliwości. Ben nie tylko gra - swoją muzyką tworzy też dookoła siebie wyjątkową przestrzeń, do której zaprasza słuchaczy. Może dlatego, że jako dziecko uczył się gry na fortepianie, a jego pierwszym wymarzoną pracą było zostanie pianistą jazzowym? Twierdzi, że jego głównym celem jest dodanie muzyce koloru - ciemnego, głębokiego i sexy.

Siła kobiet

Trzy kobiety i trzy unikalne osobowości: Honey Dijon, Helena Hauff i T A K A.

Honey Dijon to wychowana w stolicy house’u Chicago, żyjąca między Berlinem i Nowym Jorkiem DJ-ka i muza projektantów, która znalazła dla siebie unikalną niszę w muzyce elektronicznej. Jako dziecko kolekcjonowała nie tylko winyle, ale i albumy ze sztuką. Honey Dijon to wyrafinowane sety na pograniczu gatunków, radość i chaos na parkietach całego świata, aktywizm na rzecz praw osób transseksualnych i współpraca z największymi projektantami mody. Wraz z legendarnym Giorgio Moroderem tworzy muzykę do pokazów Louis Vuitton i przyjaźni się z Kimem Jonesem,  twórcą męskiej  linii  tej marki. Twierdzi, że “dzielą się kulturą” - Honey wręcza mu nieopublikowane mixy prawdziwej legendy house'u - Frankie Knucklesa, a Kim podarowuje jej obrazy Keitha Haringa. Antony Hegarty nazwał ją wzorem i inspiracją dla najmłodszego pokolenia.

Helena Hauff to DJ-ka i producentka z Hamburga, gdzie w klubie Golden Pudel organizowała wieczory klubowe o wdzięcznej nazwie Birds and Other Instruments. Mówią o niej, że nosi w środku burzę. W obsesyjny, nieprzewidywalny i eklektyczny sposób łączy ze sobą gatunki - dirty acid, chicago, electro czy post-punk. Po wydaniu kilku singli w 2015 roku opublikowała (wyłącznie na kasecie) swój pierwszy album pt. ‘A Tape’. Jej kariera potoczyła się szybko - kilka miesięcy później drugi album ‘Discreet Desires’  wydała już wytwórnia Ninja Tune. Helena zbiera stare analogowe maszyny - w swojej kolekcji ma m.in. Juno-60, Roland-303,  MPC, a także kilka innych klasyków - i tylko na nich produkuje swoją muzykę.

T A K A to artystka wyrażająca siebie za pomocą pełnych surowej energii oraz subtelnych melodii występów live. Proponowana przez nią muzyka czaruje, uwodzi i uzależnia. Jej ostatnie winylowe wydawnictwo w wytwórni LDNwht potwierdza, że należy do śmietanki nowej fali polskich twórców muzyki elektronicznej. W setach T A K A można odnaleźć praktycznie każdy odłam muzyki techno, począwszy od Detroit, przez fenomenalnego Umwelta oraz ciężkie i brudne brzmienie Blawana, kończąc na pełnym energii Dax J, z którym grała w Libanie.

Drum&bass

Jak co roku na Audioriver nie zabraknie też sceny drum&bass. Jako pierwszych organizatorzy zapowiadają Fred V & Grafix oraz MacBeat.

Fred V & Grafix to Brytyjczycy Fred Vahrman i Josh Jackson - duet producentów i DJ-ów reprezentujący cenioną Hospital Re-cords. Tanecznym sztormem podbili krainę drum&bass, zalewając ją swoimi melodyjnymi, euforycznymi falami. Ich znakiem rozpoznawczym jest unikalna instrumentacja - oboje uwielbiają grać - Fred na gitarze i  fortepianie, Josh na gitarze i perkusji.  Pytani o natchnienie mówią że czerpią z rocka, funku, soulu i jazzu. Właśnie wydali trzeci album, ‘Cinematic Party Music’, potwierdzając nim swój status różnorodnych, otwartych na eksperymentowanie z różnymi gatunkami twórców. Premiera płyty to również premiera ich nowego live show, wypełniającego scenę wieloma instrumentami i pokazującego ich wyjątkowe muzyczne zdolności. W takiej formule zobaczycie ich po raz pierwszy w Polsce właśnie na Audioriver.

MacBeat to drum&bassowy aktywista ze stolicy Dolnego Śląska i jeden z głównych animatorów tej sceny w naszym kraju - współtworzy najważniejsze imprezy d’n’b w Polsce i za granicą. Sety MacBeata to zawsze wielowątkowa historia opowiedziana przy pomocy coraz rzadziej używanych przez DJ-ów płyt winylowych. Można spodziewać się dużej dawki energii, głębokich dźwięków oraz selekcji, w której nowoczesne eksperymenty zazębią się z klasyką gatunku.

13. edycja Audioriver odbędzie się w dniach 27-29 lipca 2018 r. w Płocku. Festiwal istnieje od 2006 roku - pięć ostatnich edycji zostało wyprzedanych jeszcze przed otwarciem bram festiwalu, a ostatnia zgromadziła aż 30 tysięcy osób.
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!

Konkursy