KALENDARIUM 

Poprzedni Czerwiec Następny
Pon Wt Śr Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1  
2  
22  
25  
28  
1

Pod patronatem 

Film "Krew Saamów" otrzymał nagrodę Lux - poinformował we wtorek w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Siostry Lene Cecilia Sparrok i Mia Erika Sparrok - zagrały w "Krwi Saamów" (fot. pras.)Siostry Lene Cecilia Sparrok i Mia Erika Sparrok - zagrały w "Krwi Saamów" (fot. pras.)

Nagroda Lux jest wręczana po raz jedenasty. Przewodniczący Tajani, gratulując trójce finalistów, w tym zwycięskiej ekipie filmowej, powiedział:
"Nagroda Lux pełni wiodąca rolę w promocji kina „Made in Europe”, naszego sektora działalności twórczej oraz naszej kulturowej i językowej różnorodności”.
„Siódma muza" urodziła się tu, w Europie. Kino jest motorem kultury, wartości i dialogu. Tegoroczna edycja nagrody otwiera drzwi do sukcesu w roku 2018, ogłoszonego rokiem europejskiego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko literatura i sztuka. Tworzą ją również historie, które opowiadamy i filmy, które oglądamy. Jest to tkanka naszego życia - dodał Tajani.

„Krew Saamów”, wyreżyserowany przez Szwedkę Amandę Kernell, opowiada historię młodej Laponki, dziewczyny, która porzuca swoją wspólnotę, bo marzy o innym życiu. Jednak aby osiągnąć swój cel musi zmierzyć się z rasistowskimi postawami. Ich odzwierciedleniem jest nawet nazwa jej grupy etnicznej, której członkowie wolą mówić o sobie „Sámi” (stad tytuł filmu), by uniknąć skojarzenia z pejoratywną konotacją w języku szwedzkim (gdzie słowo „lapp” oznacza łachman).
(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!

Konkursy