Policjanci z Katowic wspierani przez mundurowych z oddziału prewencji zabezpieczali zgromadzenia, które miały miejsce w centrum miasta.

Zatrzymano 9 osób (fot. policja)Zatrzymano 9 osób (fot. policja)

Policjanci nie dopuścili do konfrontacji pomiędzy uczestnikami legalnego zgromadzenia oraz kontrmanifestacji. Zatrzymano 9 osób, które m.in naruszyły nietykalność cielesną funkcjonariuszy i znieważały ich. Wylegitymowano ponad 30 osób, przeciwko którym zostaną skierowane wnioski o ukaranie. Służby zgromadziły również materiał foto i video, który zostanie przekazany do prokuratury, w celu oceny przebiegu manifestacji pod kątem prawno-karnym.

6 maja od wczesnych godzin popołudniowych, ponad 150 policjantów patrolowało teren Katowic, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i uczestnikom zgromadzenia, które zostało zorganizowane za zgodą władz miasta Katowice. Na kilkadziesiąt minut przed zaplanowanym zgromadzeniem w rejonie Placu Sejmu Śląskiego zebrała się grupa ponad 100 osób, które wyrażały głośno sprzeciw wobec haseł głoszonych przez uczestników legalnej manifestacji. W trakcie przemarszu, jego uczestnicy blokowani byli przez liczną grupę kontrmanifestantów. W związku z zaistniałą sytuacją oraz realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi, obecny na miejscu, przedstawiciel Prezydenta Miasta Katowice zdecydował o rozwiązaniu legalnego zgromadzenia. Policjanci, aby nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji pomiędzy uczestnikami zwaśnionych grup użyli środków przymusu bezpośredniego. W rezultacie zatrzymano 9 osób m.in. w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej interweniujących policjantów, znieważaniem mundurowych i czynnym udziałem w zbiegowisku. Wylegitymowano 35 osób, które zakłóciły legalne zgromadzenie. Przebieg obu manifestacji został nagrany przez policjantów i razem ze sporządzoną dokumentacją zostanie przesłany do Prokuratury i tam oceniony pod względem prawno - karnym.
(KWP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!