Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza wolontariuszy do współpracy przy organizacji szóstej odsłony akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.

Akcja „Żonkile” w Muzeum Polin (fot. org.)Akcja „Żonkile” w Muzeum Polin (fot. org.)

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile - symbol pamięci o zrywie z 1943 r.

Kto może zostać wolontariuszem?

Muzeum zaprasza osoby, które ukończyły 14. rok życia, są zaangażowane, dobrze zorganizowane, odpowiedzialne, kreatywne, posiadają takie cechy, jak umiejętności komunikacyjne i pracy w grupie, są zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi historii najnowszej (nie jest to warunek konieczny), znają język angielski lub inny język obcy (jest to dodatkowy atut). Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie polin.pl/wolontariat. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

Zadaniem wolontariuszy będzie rozdawanie papierowych kwiatów na ulicach Warszawy i informowanie o obchodzonej rocznicy. Osoby, które wezmą udział w tegorocznej odsłonie, będą miały okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum Polin, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznać historię warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie.

Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum Polin z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w Warszawie w akcji wzięło udział ponad 2,5 tys. wolontariuszy, którzy rozdali 300 tys. papierowych kwiatów.

Od kilku lat polskie szkoły, biblioteki oraz instytucje edukacyjne włączają się do akcji „Żonkile”. Nauczyciele i przedstawiciele instytucji będą mieli do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne dotyczące powstania w getcie warszawskim. Edukatorzy Muzeum Polin zapraszają również do korzystania z filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943", jako narzędzia edukacyjnego. Historię zrywu można także zgłębić za pomocą nowej multiplatformy „Żydowska Warszawa” pod adresem http://warsze.polin.pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją kultury, stworzoną wspólnie przez rząd (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (Miasto Stołeczne Warszawa, wkład finansowy miasta w powstanie muzeum to blisko 89 mln zł) i organizację pozarządową (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce). W kwietniu 2013 roku muzeum rozpoczęło swoją działalność programową. Od tego momentu odbywają się w nim wystawy czasowe, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne. Nadzór nad placówką prowadzi Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!