Warszawa po raz 15. zaprasza na Noc Muzeów.

Noc Muzeów w stolicy (fot. org.)Noc Muzeów w stolicy (fot. org.)

W sobotę, 19 maja, zwiedzających przyjmie ponad 240 placówek. Będzie konkurs z literkami, dwa stoiska informacyjne, wejściówki do PKiN i wyjątkowa niespodzianka dla 15-latków.

W tym roku nie zwiedzisz Sejmu i Senatu!

Centrum Informacyjne Sejmu twierdzi, że to ze względu na "przyczyny organizacyjne". Wiemy, że chodzi tutaj o toczący się od miesiąca w Sejmie protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Domagają się oni dodatku finansowego w wysokości 500 zł.

Noc Muzeów w stolicy

Weterani warszawskiej Nocy Muzeów wiedzą, że najlepiej trasy zwiedzania przygotować sobie wcześniej korzystając z internatowej strony www.um.warszawa.pl/nocmuzeow. Propozycji oferowanych przez wszystkie placówki, nie tylko kulturalne, jest tak dużo, że warto wybrać te najbardziej dla siebie interesujące, bowiem zobaczenie wszystkiego jest raczej niemożliwe.

Informacje o Nocy Muzeów oprócz internetu będzie można uzyskać także na stoiskach miasta, które staną na:
pl. Defilad (stoisko + pętla autobusowa komunikacji muzealnej) od godz. 18.30 do 1.00,
bulwarach wiślanych / MSN (stoisko) od godz. 19.00 do 1.00.

Warszawska Księga Wolności 1918-2018-2118

Na bulwarach wiślanych niedaleko stoiska pomiędzy CNK a Muzeum nad Wisłą będzie można wpisać życzenia lub przesłanie dla przyszłych pokoleń do „Warszawskiej Księgi Wolności 1918-2018-2118”, która powstała z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zawierająca wpisy „Warszawska księga wolności” zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana 13 października 2018 roku w przestrzeni publicznej Warszawy. Pierwsze podpisy pod przesłaniem złożyły Prezydent Warszawy oraz Przewodnicząca Rady Miasta.

Znajdź litery, odgadnij hasło

W przestrzeni miasta staną świetlne litery. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli za zadanie je znaleźć i sfotografować. Osoby, które odgadną hasło i wrócą z nim do punktu informacyjnego na pl. Defilad mogą liczyć na specjalne upominki. Wkrótce szczegółowe informacje o zabawie pojawią się na Facebooku Warszawy.

Zobacz miasto z góry

1500 wejściówek na Taras Widokowy będzie rozdawanych w dniu imprezy od godz. 18.30 w stoisku na pl. Defilad. Pałac Kultury i Nauki tej nocy będzie podświetlony na kolorowo.

Jeśli masz 15 lat …
… to zapraszamy na pl. Defilad do warszawskiego stoiska, gdzie pierwszych 100 osób po okazaniu legitymacji szkolnej otrzyma koszulkę Nocy Muzeów.

Dla spragnionych

Przygotowano lemoniadę i herbatę z warszawskiej kranówki, która będzie dostępna na obu stoiskach Warszawy, czyli na pl. Defilad i bulwarach wiślanych obok Muzeum nad Wisłą.

Wspomnienie o Nocy Muzeów

Udział w Nocy Muzeów i to jak ciekawie spędziliśmy ten czas będzie można powspominać oglądając (do 30 maja) w Galerii Trasy W-Z wystawę plakatów przygotowanych na 15. edycję wydarzenia
Program Nocy Muzeów: www.um.warszawa.pl/nocmuzeow

Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości

Wizyta w znanej z telewizji sali posiedzeń Komisji Weryfikacyjnej, zwiedzanie historycznych miejsc, kino plenerowe, przejazd więźniarką, niecodzienne pokazy – Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyjątkowe atrakcje na zbliżającą się Noc Muzeów.

W najbliższą sobotę (19 maja) Ministerstwo Sprawiedliwości  stanie się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc otwartych w Warszawie podczas Nocy Muzeów. Przygotowana oferta zapewnia wiele ciekawych wrażeń i dobrą zabawę, ale też ma wielki walor poznawczy.

Areszt w piwnicach

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić „Cele bezpieki” - piwnice obecnej siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie w latach 1945-1954 działał areszt śledczy komunistycznej bezpieki. Stalinowcy bez skrupułów wykorzystali do gnębienia polskich patriotów cele pozostawione przez niemiecką policję Kripo. W gmachu pracowali i prowadzili przesłuchania komunistyczni zbrodniarze. Lista ich ofiar jest długa, możemy na niej znaleźć m.in. Jana Rodowicza ps. Anoda, który stracił tu życie czy gen. Emila Fieldorfa ps. Nil, przewiezionego następnie do aresztu przy ul. Rakowieckiej, gdzie został zabity.

W budynku zachowały się oryginalne cele i karcery. Widać między innymi rysunki i inskrypcje wyryte przez więźniów na ścianach, daty, rodzaj więziennego kalendarza. Po żmudnych pracach badawczych i konserwatorskich miejsce to stało się wreszcie dostępne dla zwiedzających. Opiekę nad nim Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Więźniarką do muzeum

Podczas sobotniej nocy będzie można zwiedzić również drugą niezwykłą placówkę powstającą pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości. To Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w dawnym Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej. Tu również zachowały się oryginalne cele i miejsca naznaczone poświęceniem takich wielkich Polaków jak rotmistrz Witold Pilecki. Na terenie dawnego więzienia trwają prace badawcze. Odkryto już Ścianę Śmierci ze śladami po kulach, gdzie zabito wielu Żołnierzy Wyklętych.

Z Ministerstwa Sprawiedliwości do Muzeum przy Rakowieckiej zwiedzający będą mogli przejechać ... więźniarką. Wóz Służby Więziennej będzie ruszał z pobliskiego przystanku komunikacji miejskiej.

Za stołem Komisji Weryfikacyjnej

Poza obiektami muzealnymi wiele atrakcji zwiedzający znajdą w samej siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości. W gmachu przy Al. Ujazdowskich 11 będzie można zobaczyć „na żywo” znaną z transmisji telewizyjnych salę posiedzeń Komisji Weryfikacyjnej, gdzie zapadają decyzje  rozliczające „dziką reprywatyzację” warszawskich kamienic. Niecodzienną pamiątką będzie zrobienie sobie zdjęcia zza stołu Komisji, a także zza mównicy z logotypem Ministerstwa.

W sali spotkań dyplomatycznych zwiedzający zobaczą zabytkowe meble gdańskie, a jedna z sal konferencyjnych przemieni się na jeden wieczór w centrum operacyjne Instytutu Ekspertyz Sądowych. Kryminolodzy zaprezentują tu najnowocześniejsze metody pomocne w wykrywaniu przestępstw.

Kino pod chmurką

Pełen atrakcji będzie również plac przed siedzibą Ministerstwa, gdzie stanie „fotobudka” i dojdzie m.in. do pokazu działania Systemu Dozoru Elektronicznego. Na dziedzińcu ruszy też „kino pod chmurką”, w którym wyświetlane będą przedwojenne przeboje filmowe, a także znany dramat sądowy „Sprawa Gorgonowej”.

Noc ze służbami MSWiA

W sobotę (19 maja br.) od godz. 18:00 w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbędzie się Noc Muzeów ze służbami mundurowymi. Zwiedzający będą mogli m.in. wsiąść do policyjnych radiowozów, obejrzeć sprzęt pirotechników, zobaczyć limuzyny SOP, czy spróbować swoich sił na strażackim torze przeszkód.

Inne atrakcje przygotowane przez MSWiA i służby na ten wieczór to m.in. punkt daktyloskopowania, na którym będzie można poszukać odcisków palców, ambulans pogotowia ruchu drogowego – APRD, czy specjalny pojazd pirotechników. Będzie też można wziąć udział w zawodach ubierania się w sprzęt bojowy SOP na czas. Najmłodsi przetestują strażackie dmuchańce wypełnione wodą.

Podczas Nocy ze służbami MSWiA będzie się można również dowiedzieć jak wygląda praca strażaka, policjanta, strażnika granicznego czy funkcjonariusza SOP. Służby będą również udzielały informacji na temat wymagań, jakie trzeba spełnić, aby wstąpić w szeregi poszczególnych formacji.
Zwiedzający będą mogli odwiedzić MSWiA w godz. 18:00-23:00 (ul. Batorego 5, Warszawa). Należy mieć ze sobą dokument tożsamości.

Kolejarze ze specjalną ofertą na Noc Muzeów

Mazowieccy kolejarze przygotowali specjalną ofertę dla osób biorących udział w Nocy Muzeów. Od soboty, 19 maja, od godz. 17.00 do niedzieli, 20 maja, do godz. 1.00 uczestnicy warszawskiego wydarzenia będą mogli bezpłatnie wrócić do swoich miejscowości. Przejazd „z powrotem” możliwy będzie na podstawie zakupionego wcześniej i wykorzystanego biletu na przejazd „tam” ostemplowanego na jego odwrotnej stronie pieczątką „Noc Muzeów”. Pieczątki będą rozdawane na obu stoiskach Warszawy (pl. Defilad, bulwary wiślane) oraz w Stacji Muzeum (dawniej Muzeum Kolejnictwa). Szczegóły akcji dostępne są na stronie Kolei Mazowieckich.

Straż miejska zaprasza do zwiedzania swojej siedziby

Jak wygląda miejsce codziennej pracy osób czuwających nad bezpieczeństwem stolicy? Jak funkcjonuje Centralne Stanowisko Kierowania, do którego trafiają zgłoszenia od mieszkańców? Z jakimi sprawami najczęściej dzwonią warszawiacy? Jakim sprzętem posługują się strażnicy miejscy podczas swojej służby na ulicach Warszawy? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać już w najbliższą sobotę 19 maja. Wszystkich chętnych, którym bliska jest tematyka bezpieczeństwa publicznego, strażnicy miejscy zapraszają do zwiedzania głównej siedziby Straży Miejskiej m.st. Warszawy w godzinach 18:00-24:00.

To jedyna taka okazja w roku – niedostępne na co dzień zakamarki budynku przy ul. Młynarskiej 43/45 będzie można zwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów. W najbliższą sobotę 19 maja od godz. 18.00 do północy strażnicy zapraszają do zwiedzania budynku swojej komendy.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas Nocy Muzeów zwiedzanie jest bezpłatne, jednak ze względów bezpieczeństwa każdy chętny musi mieć przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub legitymację szkolną. Prosimy też o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb i plecaków. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach dwudziestoosobowych.

Sobotnia noc z Syrenką

Już jutro 19 maja 2018 r. odbędzie się Noc Muzeów. Jedną z atrakcji dostępnych w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy będą spacery, podczas których wraz z aktorami teatru MIMO wyruszymy szlakiem warszawskich syrenek.

Pierwszy ze spacerów organizowanych przez Dzielnicę Śródmieście zacznie się o godzinie 20.00, natomiast kolejne o 21.30 oraz 23.00. Wszystkie rozpoczną się na Rynku Starego Miasta, a zakończą przy legendarnej Dziekance. Przewidywany czas trwania każdego z nich to 1 godzina i 15 minut.

W zaułkach Starówki zostaną zaprezentowane trzy etiudy nawiązujące do najbardziej rozpoznawalnego symbolu Warszawy. Uczestnicy spaceru otrzymają przewodniki w formie map stworzonych w ramach autorskiego projektu Stowarzyszenia Fala Kultury.

Wizerunek syreny widniał na dokumentach miejskich już w 1390 r. W początkowym okresie przedstawiał zwierzę o smoczym tułowiu pokrytym łuskami oraz łapach zakończonych ptasimi szponami. Oblicze pięknej pół-kobiety pół-ryby dzierżącej tarczę oraz miecz, bliższe jej dzisiejszemu wizerunkowi, zostało nadane w XVII w. Najbardziej znane syreny w Warszawie to pomnik usytuowany na Powiślu nad brzegiem Wisły oraz rzeźba stojąca na Rynku Starego Miasta.

Komunikacyjna Noc Muzeów

W sobotę, 19 maja, Warszawa po raz 15. zaprasza na Noc Muzeów. W tę wyjątkową noc pomiędzy muzeami i galeriami zwiedzający będą mogli podróżować specjalnymi liniami autobusowymi. A w południe przez Warszawę przejadą dwie parady - autobusowa i tramwajowa.

W sobotę już w południe warszawiacy poczują przedsmak nocnego zwiedzania galerii i muzeów. W godzinach 12.30 – 14.30 przez Warszawę przejadą dwie parady zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej - autobusowa i tramwajowa. Historyczne tramwaje pojadą trasą: ZAJEZDNIA ŻOLIBORZ – Zgrupowania AK „Kampinos” – Marymoncka – Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL.NARUTOWICZA,

Zabytkowe autobusy będzie można podziwiać na trasie: PL.DEFILAD – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko–Dąbrowski – al. Solidarności – Andersa – Mickiewicza– Słowackiego – Włościańska – METRO MARYMONT.

W Noc Muzeów, już od około godziny 18.00 do ok. 2.00, pasażerowie będą mogli podróżować pomiędzy muzeami, galeriami i instytucjami specjalnymi liniami autobusowymi i tramwajową. Przejazd tymi liniami będzie bezpłatny. Oto trasy:

B: PL. DEFILAD – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – Puławska – Rakowiecka – al. Niepodległości – Woronicza – Puławska – Wałbrzyska – Dominikańska – al. Wilanowska – Przyczółkowa – WILANÓW  – Przyczółkowa – al. Wilanowska – Dominikańska – Wałbrzyska – Puławska – Woronicza – al. Niepodległości – Rakowiecka –  Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – PL. DEFILAD,

E: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – Twarda – pl. Grzybowski – Królewska – pl. Piłsudskiego – Moliera – pl. Teatralny – Senatorska – pl. Bankowy – Andersa – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – Zakroczymska – Wenedów – Wybrzeże Gdyńskie – Krasińskiego – PL. WILSONA  – Krasińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Wybrzeże Gdańskie – Sanguszki – Konwiktorska – Bonifraterska – Świętojerska – Andersa – pl. Bankowy – Senatorska –  Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – Marszałkowska – PL. DEFILAD,

F: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Chałubińskiego – Koszykowa – Raszyńska – pl. Zawiszy – Towarowa – Grzybowska – al. Jana Pawła II – Anielewicza – Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska – PL. DEFILAD,

G: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – Twarda – pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. Solidarności – most Śląsko–Dąbrowski – al. Solidarności – Targowa – Zamoyskiego – Grochowska – Podskarbińska – Stanisławowska – Mińska – NEON MUZEUM  – Mińska – Grochowska – Zamoyskiego – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko–Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – PL. DEFILAD,

J: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży – Aleje Ujazdowskie – ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE – Belwederska – Gagarina – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Piękna – Aleje Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – PL. DEFILAD.

Dodatkową atrakcją będą linie, na których będą jeździły zabytkowe autobusy:

A: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Żelazna – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – ZAJEZDNIA WOLA – Wolska – Karolkowa – Grzybowska – Królewska – Marszałkowska – PL. DEFILAD,

K: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży – Książęca – Ludna – Solec – Dobra – MARIENSZTAT – Dobra – Nowy Zjazd – Wybrzeże Kościuszkowskie – Karowa – Dobra – Solec – Ludna – Książęca – Nowy Świat – Aleje Jerozolimskie – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – PL. DEFILAD.

P: METRO WILANOWSKA – Puławska – Mysiadło: Puławska – Piaseczno: Puławska – Kościuszki – Wojska Polskiego – KOLEJKA PIASECZYŃSKA – Wojska Polskiego – Okulickiego – Puławska – Mysiadło: Puławska – Warszawa: Puławska – METRO WILANOWSKA.

Linię muzealną uruchomią również tramwaje. Jeździć na niej będą zarówno zabytki, jak i współczesne składy:

M: ZAJEZDNIA WOLA – al. Solidarności – Okopowa – Towarowa – pl. Zawiszy – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – 11 Listopada – Stalowa – Środkowa – Wileńska – CZYNSZOWA  – Stalowa – 11 Listopada – Targowa – al. Zieleniecka – al. Poniatowskiego – most Poniatowskiego – Aleje Jerozolimskie – pl. Zawiszy – Towarowa – Okopowa – al. Solidarności – Skierniewicka – ROGALIŃSKA.

Do godziny 2.30 kursować będą autobusy linii 116 i tramwaje linii 2, 4, 24, 26 i 33, a autobusy nocne N25, N35, N42, N43, N72 i N81 będą miały zwiększoną częstotliwość kursowania. Dodatkowo na trasy linii nocnych wyjadą większe autobusy niż podczas zwykłych nocy. Obie linie metra w godzinach nocnych będą kursowały co 7 – 8 minut.

Po północy ze stacji Warszawa Śródmieście odjadą dodatkowe pociągi SKM:
S1 o godz. 0:40 i 1:40 do Otwocka,
S2 o godz. 1:20 do Sulejówka Miłosnej (pociąg nie będzie zatrzymywał się na stacji WARSZAWA REMBERTÓW),
S3 o godz. 0:30 i 1 :30 do Legionowa.

Tej nocy wszystkie parkingi P+R, poza Metro Imielin i Warszawa Stadion, będą czynne przez całą dobę.
(SM, UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!