W sobotę, 25 marca oficjalne otwarcie warszawskiego Muzeum nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie 22).

fot. pras.fot. pras.

Będzie to nowa przestrzeń kulturalna nad rzeką, a jednocześnie tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej do momentu wybudowania nowej siedziby na placu Defilad.

- Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki  Nowoczesnej w tej przyjaznej przestrzeni dzielnicy Wisły – dzielnicy, która z roku na rok jest odkrywana przez coraz więcej warszawiaków, stwarza im niepowtarzalną szansę na obcowanie ze sztuką i kulturą – mówi Hanna Gronkiewicz-Walt, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Jestem przekonana, że dzięki ciekawym planom wystawienniczym i działaniom edukacyjnym muzeum odegra dużą rolę w aktywizacji uczestnictwa w kulturze mieszkańców naszego miasta.

W ostatnich latach warszawiacy na nowo odkrywają dla siebie rzekę, a rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Wisły. Po lewej stronie rzeki powstają bulwary, a po prawej biegnie dzika ścieżka przyrodnicza, duma stolicy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna działalność nad Wisłą wystawą pt. „Syrena herbem twym zwodnicza“. Jest to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon Muzeum obejrzy połączenie materiału historycznego – dzieł sztuki i artefaktów – z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem.

Celem wystawy jest pokazanie i uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o syrenie, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii.

Wystawa składa się z blisko 150 prac artystów polskich i zagranicznych, obiektów historycznych oraz wyboru varsavianów dokumentujących dzieje stołecznego herbu. Zgromadzony materiał ikonograficzny przedstawia bogate dzieje symbolu od starożytności, aż po współczesność.

Przed oficjalną inauguracja wystawy zapraszamy do odkrycia nieoczywistych twarzy syreny w galerii miejskiej Warexpo. Sześć odsłon ukazujących piękne, intrygujące, a czasem nawet niepokojące oblicza syreny – od herbu Warszawy po prace współczesnych artystów – można oglądać do 31 marca na nośnikach Warexpo wzdłuż ul. Świętokrzyskiej oraz przy placu Na Rozdrożu. Od 2016 r. Warexpo wspiera inicjatywy kulturo - i miastotwórcze. Galerię miejską zainicjowała współpraca z Muzeum Plakatu w Wilanowie przy 25. Międzynarodowych Biennale Plakatu oraz wsparcie projektu Warszawskie Kroje.

Oficjalne otwarcie wystawy

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi w sobotę, 25 marca o godz. 12.00. Tego dnia wystawa czynna będzie do godz. 22.00. Impreza rozpoczynająca działalność Muzeum nad Wisłą będzie miała charakter weekendowego pikniku, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy akurat będą spędzać dzień nad Wisłą. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program pikniku: 25 marca (sobota):

11.00-12.00 „Otwórz wystawę” – warsztaty rodzinne

12.00 – oficjalne otwarcie budynku i wystawy – występ chóru kameralnego Sirenes (scena plenerowa) – start Tarasu nad Wisłą – specjalnej odsłony Targu Śniadaniowego

13.00 – „Po co dzieciom artyści? – warsztaty rodzinne z artystą Karolem Radziszewskim

14.00-17.00 – Syreny na mury – grupowe malowanie muralu na ogrodzeniu dawnej elektrowni Powiśle z kolektywem Xolor – Warszawskie orkiestry uliczne

15.00-16.00 – „Poznaj syreny #1” – historie i legendy syren z wystawy

16.00 – Odwrócona hybryda , czyli performatywne oprowadzanie Roberta Jarosza

18.00 – start sceny DJ w kawiarni, set Trailer Park Girls – kontemplacja syren metodą Moniki Krawieckiej – „ Poznaj syreny #2” - historie i legendy syren z wystawy

19.00-20.00 Morgaine Fay, koncert (scena plenerowa)

20.00-21.00 Ballady i Romanse, „Córki dansingu”, koncert (scena plenerowa) – performans artystki Silvii Palacios (na wystawie)

21.00-22.00 Rosa Vertov, koncert (scena plenerowa)

26 marca (niedziela):

11.00-15.00 – „Co to jest hybryda?” – działania otwarte (nowy format zajęć edukacyjnych MSN)

12.00-16.00 – Taras nad Wisłą, drugi dzień pikniku z Targiem Śniadaniowym

12.00-13.00 - kontemplacja syren metodą Moniki Krawieckiej

14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie: Joanna Mytkowska (dyrektor MSN), Marta Dziewańska (kurator MSN)

16.00 – oprowadzanie varsavianistyczne: Tomasz Fudala (kurator MSN)

18.00 – zakończenie

Syrena w sieci: wirtualna wystawa z pogłębionymi opisami prac, przewodnik po wystawie,  do użycia na urządzeniach mobilnych, dostępna będzie od 24 marca br. na stronie www.syrena.artmuseum.pl.  

O budynku: „Muzeum nad Wisłą” znajduje się w pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym wcześniej jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie. Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury. Muzeum na Pańskiej 3  bez zmian realizuje program  wystaw i wydarzeń towarzyszących. Działa również kawiarnia i księgarnia.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie znajdowało się nad Wisłą do czasu powstania nowej siedziby. Budynek tej instytucji docelowo ma stanąć w samym centrum Warszawy, tuż przy placu Defilad. Będzie mieć 15 tys. mkw. i zostanie oddany od użytku w 2021 roku. Tuż obok otwarta zostanie siedziba teatru TR. Prace powinny zacząć się w 2018 roku.

Więcej informacji na www.artmuseum.pl.

(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!