2,4 km długości, 2,5-metrowa ściana wodna, 2000 m² płyty poślizgowej – to tylko niektóre elementy nowego toru szkoleniowego dla kierowców w Nowym Dworze Mazowieckim.

TOR Modlin (fot. org.)TOR Modlin (fot. org.)

Na nim kierowcy mogą zdobywać, ale też doskonalić swoje umiejętności.

– To miejsce, w którym młodzi kierowy zdobędą nowe umiejętności, a ci, którzy dłużej już jeżdżą mają szansę popracować nad swoją techniką jazdy. Bo najważniejsze jest bezpieczeństwo. To z myślą o nim zdecydowaliśmy się utworzyć ten ośrodek – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W pierwszym półroczu 2017 r. na Mazowszu wydano ponad 20 tys. praw jazdy. To ponad cztery razy więcej niż w analogicznym okresie w województwie lubuskim. W sumie w tym czasie w całym kraju uprawnienia do kierowania pojazdami uzyskało ponad 200 tys. osób. Nie zawsze zdanie egzaminu i otrzymanie dokumentu idą w parze z wypracowaną techniką jazdy.

Dla miłośników jazdy samochodem, ale też dla tych, którzy chcą jeszcze pracować nad swoimi umiejętnościami powstał TOR Modlin. Działalność ośrodka ma się koncentrować na poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego m.in. przez działania edukacyjne czy specjalistyczne szkolenia oraz jazdy doszkalające.

W nowo otwartym ośrodku w Modlinie kierowcy mogą doskonalić swoje umiejętności na dwóch torach – szkoleniowym i sportowo-treningowym. Na tym pierwszym kierowcy sprawdzą swoją technikę jazdy na trzech płytach poślizgowych wyposażonych w kurtyny wodne czy na wzniesieniach z 10 proc. nachyleniem. W Modlinie również motocykliści znajdą coś dla siebie. Z myślą o nich przygotowano plac o wymiarach 37x130 m. Na jego powierzchni zarysowane są moduły treningowe typowe dla takich pojazdów – koła, slalomy czy ciasne zakręty. Z kolei na miłośników samochodów terenowych czeka tor ziemny. Luźna nawierzchnia i przeszkody to idealne warunki do przetestowania „terenówek”, quadów czy suv-ów.

Drugi tor – sportowo-treningowy ma długość ok. 1,4 km. Charakteryzują go kręte trasy o różnych stopniach trudności, wymagających jazdy precyzyjnej, ale też pozwalających na osiąganie wysokich prędkości. Świetna nawierzchnia zapewnia doskonałą przyczepność. Na kierowców na tym torze czeka aż 13 technicznych zakrętów.

Gwiazdami imprezy byli Piotr Cugowski oraz Leszek Kuzaj, ambasador Toru Modlin. W programie wydarzenia znalazły się też m.in. pokaz akrobacji motocyklowej i występ znakomitych drifterów. Grupa STW Drift Team przywiozła do Modlina kilka specjalnie zmodyfikowanych pojazdów, w tym dwie driftujące ciężarówki o łącznej mocy 1700 KM.
(UMWM)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!