15. WISŁA
24 24
16. GÓRNIK Z.
25 22

W meczu 29. kolejki Lotto Ekstraklasy, Wisła Kraków pokonała u siebie Zagłębie Lubin 1-0.

Ekstraklasa: Wisła Kraków - Zagłębie Lubin (fot. Łukasz Nowak/Kronika24.pl)Ekstraklasa: Wisła Kraków - Zagłębie Lubin (fot. Łukasz Nowak/Kronika24.pl)

Jedyną bramkę meczu zdobył w 62. minucie Patryk Małecki.

Dzisiejsze, rozgrywane w świąteczny poniedziałek spotkanie, miało bardzo duże znaczenie dla obydwu drużyn. Mniej więcej rok temu, gdyby Wiślacy pokonali gości z Lubina, graliby w grupie mistrzowskiej. Tamto spotkanie zakończyło się jednak remisem, ówcześni podopieczni Dariusza Wdowczyka musieli zadowolić się wygraniem grupy spadkowej. Dzisiaj to krakowianie, mogą bardzo utrudnić awans do górnej ósemki graczom Zagłębia. Wiślacy za to przy ewentualnym zwycięstwie, byliby już stuprocentowo pewni gry w grupie mistrzowskiej.

W dzisiejszym meczu, gracze Kiko Ramireza musieli radzić sobie bez znakomicie ostatnio spisującego się Petara Brleka, który musiał pauzować za kartki. Piotr Stokowiec miał za to do dyspozycji swoich praktycznie wszystkich graczy. Zapowiadał się więc bardzo ciekawy mecz!

Pierwsze minuty dzisiejszego spotkania, zdecydowanie jednak tego nie potwierdziły. Gra była szarpana, podania niedokładne. Zarówno gospodarze jak i goście, nie byli w stanie stworzyć sobie okazji do pokonania bramkarza rywali. Początkowe minuty były więc mało ciekawe, jednak bardzo wyrównane. Pierwszą naprawdę dobrą okazje do zdobycia gola, mieli gospodarze dopiero w 19. minucie gry. Wtedy to po fatalnej stracie przed własnym polem karnym Arkadiusza Woźniaka, gola powinno strzelić przynajmniej kilku Wiślaków. Ostatecznie na końcu powinien to zrobić Patryk Małecki, jednak zupełnie się pogubił i zmarnował wyśmienitą szanse na pierwszą dziś bramkę. Trzy minuty później po dośrodkowaniu właśnie Patryka Małeckiego, głową próbował strzelać Paweł Brożek, zdecydowanie zbyt lekko. W tej części gry podopieczni Kiko Ramireza osiągnęli lekką przewagę, niewiele z niej jednak wynikało. W 28. minucie gola powinien za to zdobyć Rafał Boguski. Z najbliższej odległości najpierw trafił jednak w Martina Polacka, dobitka okazała się niecelna. Goście z Lubina nie stwarzali za to zupełnie żadnego, poważniejszego zagrożenia pod bramką Łukasza Załuski. Za to w 42 minucie to ponownie gospodarze byli bliscy objęcia prowadzenia. Po ciekawej akcji głównie Patryka Małeckiego, dobrym strzałem z boku pola karnego popisał się Tomasz Cywka, Martin Polacek odbił jednak do góry jego strzał, a piłkę na rzut rożny wybił jeszcze jeden z defensorów z Lubina. W ostatniej akcji pierwszej części gry, kapitalnym dośrodkowaniem popisał się ponownie Małecki, strzał Pawła Brożka głową okazał się jednak minimalnie niecelny.

Ostatecznie po takiej sobie pierwszej połowie, do przerwy Wisła bezbramkowo remisowała u siebie z Zagłębiem Lubin.

W drugiej części meczu, pierwszą dogodną okazje do zdobycia bramki, wreszcie stworzyli sobie goście. W 51. minucie, w doskonałej sytuacji znalazł się Filip Starzyński. Jego mocny strzał z około dziesięciu metrów, okazał się jednak bardzo niecelny. To była naprawdę świetna okazja na objęcie prowadzenia przez podopiecznych Piotra Stokowca. Goście lepiej rozpoczęli drugą połowę, z boiska znów wiało jednak nudą. Prawie dziesięć minut później  goście ponownie powinni pokonać Łukasza Załuskę. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, minimalnie niecelnie głowa uderzał jednak Arkadiusz Woźniak. Minutę później to jednak gospodarze dopięli swego. Po świetnym dośrodkowaniu Tomasza Cywki, głową uderzał Semir Stilic, po jego uderzeniu piłka trafiła jednak tylko w poprzeczkę. Dopadł do niej jednak Patryk Małecki i kapitalnym, mocnym strzałem pokonał Martina Polacka. W tym momencie było 1-0 dla gospodarzy. Do odrabiania strat, rzucili się jednak wyraźnie podrażnieni goście. W 65. minucie po zamieszaniu w polu karnym, bardzo bliski pokonania Łukasza Załuski był Martin Nespor, świetnie interweniował jednak bramkarz Wisły. Po kilku minutach szaleńczych ataków Zagłębia, krakowianie ponownie odzyskali kontrolę nad meczem. W 77. minucie mogli prowadzić już nawet 2-0, jednak bardzo aktywny dziś Patryk Małecki zupełnie zepsuł strzał po na prawdę ciekawej, zespołowej akcji. Dwie minuty później, wyrównać mógł jednak były Wiślak Adam Buksa. Jego płaski strzał po świetnym dośrodkowaniu z prawego skrzydła, spokojnie złapał jednak Łukasz Załuska. Swojego premierowego gola dla „Białej Gwiazdy”, mógł w 87. minucie zdobyć Poll Lonch. Po bardzo dobrym podaniu od Patryka Małeckiego, Hiszpan uderzył jednak za mocno i zdecydowanie niecelnie. W ostatnich minutach meczu mimo sporej przewagi gospodarzy, na boisku nie wydarzyło się już nic szczególnego.

Ostatecznie więc Wisła skromnie pokonuje u siebie Zagłębie Lubin 1-0. Dzięki temu zwycięstwu, oficjalnie zapewniła już sobie awans do pierwszej ósemki.

Wisła Kraków 1-0 Zagłębie Lubin
Bramka:Patryk Małecki 62

Wisła: 24. Łukasz Załuska - 19. Tomasz Cywka, 6. Arkadiusz Głowacki, 32. Iván González, 4. Maciej Sadlok - 9. Rafał Boguski (85, 93. Hugo Vidémont), 29. Krzysztof Mączyński, 7. Pol Llonch, 18. Semir Štilić (70, 20. Mateusz Zachara), 88. Patryk Małecki - 23. Paweł Brożek (76, 8. Alan Uryga).

Zagłębie: 1. Martin Polaček - 4. Aleksandar Todorovski, 33. Ľubomír Guldan, 24. Jakub Tosik, 3. Đorđe Čotra - 9. Arkadiusz Woźniak, 20. Jarosław Kubicki, 28. Łukasz Piątek (78, 19. Filip Jagiełło), 18. Filip Starzyński, 14. Łukasz Janoszka (69, 90. Ján Vlasko) - 13. Martin Nešpor (69, 21. Adam Buksa).

Żółte kartki: González, Sadlok, Mączyński - Janoszka.
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock).
Widzów: 12 411.

Wypowiedzi po meczu:

Kiko Ramirez, trener Wisły Kraków: To był bardzo trudny mecz. Rywal postawił trudne warunki i sporo się tutaj działo pod względem strategii. Dużo kosztowało nas to zwycięstwo i dlatego jest dla nas tym bardziej cenne.

Piotr Stokowiec, trener Zagłębia Lubin: Cóż, przegraliśmy bardzo ważne spotkanie. Myślę, że ta pierwsza połowa była wyrównana. W drugiej Wisła była lepszą drużyną, a my po straconej bramce nie potrafiliśmy odpowiednio odpowiedzieć i w konsekwencji przegraliśmy bardzo ważny dla nas mecz.