Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Początkowo do dwóch niedziel w miesiącu w 2018 roku - sklepy będą czynne w pierwszą i ostatnią. Potem do jednej niedzieli w 2019 roku - czynna ostatnia. Od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku - trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Ci, którzy nie będą przestrzegać zakazu, mogą otrzymać karę grzywny - do 100 tys. zł.

- Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność - powiedział Prezydent. Wyraził przekonanie, że przyzwyczaimy się do nowych realiów, podobnie, jak jest w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech czy w Austrii, gdzie sklepy są zamknięte w niedziele. - Nie handluje się w niedziele w wielkich i średnich sklepach. Małe sklepiki prowadzone przez rodziny, przez indywidualnych właścicieli będą mogły funkcjonować, jeżeli sami właściciele będą tę działalność prowadzili. Natomiast tam, gdzie pracownicy są zatrudniani w handlu, tam niedziela ma być dniem wolnym od pracy, tak, aby mogli oni spędzić czas z rodziną - mówił prezydent Andrzej Duda.

Projekt ustawy, z poparciem ponad 500 000 Polaków, trafił do Sejmu jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Piotr Duda, szef "Solidarności" był obecny w Pałacu Prezydenckim.
(KPRP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!