Prezydent Andrzej Duda spotkał się w bazie Bagram z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy swoją służbę pełnią w ramach misji Resolute Support w Afganistanie.

Prezydent RP i szef MON w Afganistanie (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)Prezydent RP i szef MON w Afganistanie (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

- Nigdy od czasów drugiej wojny światowej polska armia nie wykonywała tak długiej i tak niebezpiecznej misji – powiedział Prezydent, podkreślając, że polskie wojsko uczestniczy w kolejnych wielonarodowych misjach w Afganistanie od kilkunastu lat.

Przypomniał, że w tym czasie zginęło 44 polskich żołnierzy i pracowników wojska, 361 zostało rannych, a ponad 850 poszkodowanych. - Chociaż mamy 10 kontyngentów w różnych miejscach na świecie, nie ma drugiego tak niebezpiecznego zadania – zaznaczył, dodając,  że choć misja nie ma charakteru bojowego - zdarzyć się może wszystko.
Andrzej Duda zapewnił, że program modernizacji polskiej armii będzie realizowany sprawnie. - Mam nadzieję, że sprawniej niż dotychczas – dodał.

Nawiązał także do planowanego w tym tygodniu podpisania umowy na dostawy systemu obrony powietrznej Patriot. - To dziejowe wydarzenie w historii Rzeczypospolitej, ale będziemy dostarczali także sprzęt bezpośrednio chroniący żołnierza; uczynimy wszystko, żebyście mieli jak najlepsze wyposażenie i jak najlepsze warunki do obrony Rzeczypospolitej, naszych granic, ale także do obrony interesów Rzeczypospolitej wszędzie, gdzie trzeba na świecie, do obrony strefy bezpieczeństwa – zapewnił Prezydent.

Podczas apelu w bazie wręczone zostały odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi z Mieczami oraz medale resortowe. Gwiazdami Afganistanu wyróżnieni zostali także żołnierze armii amerykańskiej.

Zastępca dowódcy sił amerykańskich w Afganistanie gen. dyw. Leopoldo Quintas otrzymał Brązowy Medal Wojska Polskiego, dowódca PKW został uhonorowany Wojskowym Krzyżem Zasługi Z Mieczami. Z kolei wśród odznaczonych Gwiazdą Afganistanu znalazł się amerykański dowódca operacji specjalnych w Afganistanie gen. dyw. James Linder.

W czasie pobytu w bazie wojskowej Prezydent i minister obrony rozmawiali z premierem Afganistanu Abullahem Abullahem i dowódcą misji Resolute Support gen. Johnem W. Nicholsonem Jr.

– Zadeklarowaliśmy, że do końca roku zwiększymy o 50 żołnierzy ten kontyngent – powiedział Andrzej Duda. – Nasi żołnierze cały czas są tutaj potrzebni i dlatego obiecywaliśmy dzisiaj gen. Nicholsonowi, że nie zamierzamy się wycofywać, bo misja musi trwać dalej aż do skutku, kiedy armia afgańska sama będzie mogła przejąć wszystkie obowiązki – zaznaczył.  Dodał, że stąd wynika deklaracja zwiększenia kontyngentu.

Z kolei minister obrony mówił o międzynarodowym znaczeniu operacji Resolute Support w Afganistanie. - Chciałbym nawiązać do słów najwybitniejszego Polaka, św. Jana Pawła II, który mówił, że wolności nie można posiadać, wolność trzeba stale zdobywać. Wy tu, na ziemi afgańskiej, zdobywacie wolność dla nas, wolność dla Polski, dla Europy, ale także dla całego zachodniego świata – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szkoleniowo-doradcza misja Resolute Support rozpoczęła się, gdy z końcem roku 2014 sojusz zakończył misję ISAF. Cała misja liczy ok. 13 tys. żołnierzy podporządkowanych pięciu regionalnym dowództwom.

Polski Kontyngent Wojskowy Resolute Support do końca czerwca 2016 liczył 200 żołnierzy i pracowników wojska; później dodano 50-osobowy odwód w kraju, a od lipca ub. r. PKW liczy do 250 osób.

Podczas wizyty w PKW Prezydentowi towarzyszył m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Gabinetu Prezydenta minister Krzysztof Szczerski, Szef BBN minister Paweł Soloch oraz Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Sławomir Wojciechowski i biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.
(KPRP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!